لطفاً کمی صبر کنید...

یک روزنامه آلمانی گزارش داد

انگلیس همچنان مانعی بر سر راه تحقق اهداف نظامی مشترک اروپایی

شناسه خبر: 75196 سرویس: ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻞ، رسانه ها

یک روزنامه آلمانی از مخالفت انگلیس با تصمیمات اعضای اتحادیه اروپا برای ایجاد یک مرکز فرماندهی برای عملیات نظامی مشترک خبر داده که برخی دیپلمات‌ها دلیل آن را تصمیمات لندن برای اخاذی از بروکسل در جریان مذاکرت برگزیت عنوان کرده‌اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری مردم به نقل از روزنامه “هندلزبلات” آلمان، کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهان همکاری های تنگاتنگ تر نظامی هستند. البته انگلیس تصمیمات بروکسل در این باره را وتو می کند.

به نوشته این روزنامه آلمانی، انگلیس با ایجاد یک مرکز فرماندهی برای عملیات نظامی مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا مخالف است.

خبرگزاری آلمان به نقل از محافل اتحادیه اروپا نوشت که در دیدار وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا که امروز در بروکسل برگزار شد به دلیل عدم موافقت لندن تصمیمات ضروری در این راستا اتخاذ نشد. بنابراین شرکت کنندگان این نشست چاره ای جز به تعویق انداختن تصمیم گیری در این باره نداشتند.

تنها در متنی که وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا آن را تصویب کردند آمده است که ایجاد یک مرکز فرماندهی مشترک هدف کوتاه مدت باقی خواهد ماند.

“بوریس جانسون”، وزیر امور خارجه انگلیس در نشست امروز وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا هیچ دلیل ملموس و مشخصی برای این تصمیم کشورش ارائه نداد. وی تنها اطمینان داد که انگلیس هیچ گونه مخالفت اساسی با یک همکاری نزدیک تر کشورهای دیگر اتحادیه اروپا ندارد.

از آنجایی که انگلیس همچنین در بحث های مقدماتی خود نیز هیچ گونه توضیحی درباه وتوی تصمیم اروپا برای همکاری های نظامی تنگاتنگ تر ارائه نداده است، در محافل اتحادیه اروپا احتمال داده می شود که این موضع رد لندن همچنین به مذاکرات پیش رو برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا مرتبط باشد.

به لحاظ تئوری انگلیس ممکن است سعی کند با حق وتوهای خود امتیازاتی را در مذاکرات برگزیت از بروکسل بگیرد؛ چرا که این کشور تا زمان خروج کامل از اتحادیه اروپا در سال 2019 همچنان حق رای دادن در این اتحادیه را دارد و تصمیمات این اتحادیه نیز باید به اتفاق آرا انجام شود.

یک دلیل دیگر این اقدام انگلیس می تواند انتخابات پارلمانی پیش رو باشد. سیاستمداران انگلیسی احتمالا نگرانند که از طرف انتخاب کنندگان به عنوان حامی پروژه اروپایی شناخته شوند که این مسئله بعد از برگزیت می تواند به زیان لندن باشد. در انگلیس به لحاظ سنتی این دیدگاه وجود دارد که همکاری اروپایی در مسائل دفاعی بخصوص باید از طریق ناتو سازماندهی شود.

تصمیمات اساسی اتحادیه اروپا برای تشکیل یک مرکزفرماندهی مشترک در اوایل ماه مارس گرفته شد که البته اجرای آن نیاز به اتخاذ تصمیمات دقیق تری دارد.

در روز پنج شنبه وزرای دفاع اتحادیه اروپا یک بار دیگر در این باره با هم مشاوره می کنند که چگونه این مرکز فرماندهی مشترک در اتحادیه اروپا هر چه سریع تر می تواند تاسیس شود. البته بر اساس اطلاعات محافل دیپلماتیک این مسئله بعید است که تا آن موقع انگلیس کوتاه بیاید.

انتهای پیام/*

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبرگزاری مردم در تلگرام شوید.
نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها