لطفاً کمی صبر کنید...

ابداع رباتی به اندازه یک بند انگشت که بلعیده شده و معده را پاکسازی می‌کند

شناسه خبر: 74743 سرویس:

یک ربات کوچک قابل بلع جهت پاکسازی معده توسط محققان موسسه فناوری ماساچوشت (MIT) ، دانشگاه توکیو و دانشگاه شفیلد ابداع شد .

یک ربات کوچک قابل بلع جهت پاکسازی معده توسط محققان موسسه فناوری ماساچوشت (MIT) ، دانشگاه توکیو و دانشگاه شفیلد ابداع شد .

چگونگی ساخت این ربات به این صورت است که این ربات که از یک آهن ربای متصل به گوشت خشک شده مورد استفاده در تولید روکش سوسیس ساخته شده ، می‌تواند با بیرون کشیدن اجسام بلعیده شده از بدن انسان و قابل بلع بودنش ، علم پزشکی را دگرگون کرده  و نکته دیگهر این است که اجسام بلعیده شده را بدون جراحی از بدن بازیابی کند .

چگونگی کار کرد این ربات اینگونه است که نیاز به منبع نیرو ندارد و داخل یک قرص یخی فشرده می شود تا پس از ذوب شدن درون معده باز شود .

هدف از ساخت این ربات اوریگامی کوچک بیرون کشیدن سریع اجسام بلعیده شده یا ترمیم زخم در پوشش معده است.

هنگامی که این ربات در معده حضور دارد ، می‌توان آن را با استفاده از میدان‌های مغناطیسی برای حرکت به سمت اجسام هدایت نمود . در زمان نزدیک شدن به جسم خارجی ربات آن را با استفاده از آهنربایی که به بدنه آن متصل است، برمی‌دارد .

محققان می گویند که سالانه حدود 3500 باتری در آمریکا بلعیده می‌شود لازم به ذکر است بدانیم که اگر برای مدت زمان زیاد و طولانی  در بدن باقی بمانند ، زنگ زده و مواد شیمیایی خطرناک را درون پوشش معده آزاد می‌کنند که بافت را می‌سوزاند . آن‌ها معتقدند که این ربات می‌تواند به حرکت سریع تر باتری در سیستم گوارشی پیش از تجزیه شدن آن کمک کند .

در نهایت می‌توان گفت این ربات‌های اوریگامی برای ترمیم زخمها یا انتقال دارو نیز کاربرد دارد .

دانشمندان قصد دارند حسگرهایی را به این ربات گوشتی اضافه کرده و آن را مجددا طراحی کنند تا بتواند بدون نیاز به آهن ربا درون بدن حرکت کند . در این صورت خطر زنگ زدگی در معده دیگر اتفاق نخواهد افتاد .

البته این ابداع اولین بار نیست که محققان فناوری ردیاب قابل بلع را معرفی کرده‌اند . ردیاب‌های رادیواکتیو برای پیگیری مسیرهای دارو در بدن استفاده می‌شود . حسگرها نیز درون قرص قرار گرفته تا علائم حیاتی را پس از بلعیده شدن دارو بررسی کنند .

این  نشست بین‌المللی رباتیک و اتوماسیون به نمایش درامد .

انتهای پیام/*

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبرگزاری مردم در تلگرام شوید.
نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها