لطفاً کمی صبر کنید...

اوراسیا ریویو:

اقدامات مقامات ریاض سبب تغییر رویکرد آمریکا نسبت به عربستان شده است

شناسه خبر: 100 سرویس:

تغییر رویکرد غرب در قبال عربستان به طور کلی و تغییر رویکرد آمریکا به طور خاص بر اساس دلایل منطقی و ساختاری است و حتی با تغییر دولت در آمریکا نیز این رویکرد به احتمال زیاد تغییر نخواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری مردم، پایگاه اینترنتی «یوراسیا ریویو» در گزارشی تأکید کرد که تغییر رویکرد غرب در قبال عربستان به طور کلی و تغییر رویکرد آمریکا به طور خاص بر اساس دلایل منطقی و ساختاری است و حتی با تغییر دولت در آمریکا نیز این رویکرد به احتمال زیاد تغییر نخواهد کرد.

در این گزارش آمده است که اقدامات مقامات ریاض سبب تغییر رویکرد آمریکا در قبال این کشور شده است.

این منبع در گزارشی به قلم محمد خواجویی نوشت: سفر اخیر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به ریاض -پایتخت عربستان سعودی- به منظور شرکت در نشست شورای همکاری خلیج (فارس) -که محدود به نشست های عادی و اظهارات قابل پیش بینی بود- نتوانست به شک و تردیدهای اخیر و بدبینی ها درباره روابط آمریکا با عربستان سعودی پایان دهد.

با گذشت هشت دهه، روابط راهبردی بین واشنگتن و ریاض تغییراتی اساسی را تجربه می‌کند. اینگونه نیست که دو کشور ناگهان بنیادهای دوستی خود را به کنار بگذارند و به دشمنانی همه جانبه تبدیل شوند. اما واقعیت این است که روابط قدرتمند و راهبردی بین دو کشور در حال در هم شکستن است.

طی چهار دهه متوالی، چهار عامل سبب شد عربستان سعودی پس از اسرائیل به مهمترین هم پیمان آمریکا در منطقه خاورمیانه [غرب آسیا] تبدیل شود :1- لزوم مبارزه با کمونیسم، 2- مبارزه با ملی گرایی عربی (به عنوان مهمترین تهدید پیش روی اسرائیل در منطقه)، 3- مهار «تهدید» ایران و 4- نفت.

دو عامل نخست از سال پیش منسوخ شده‌اند و این در حالی است که اهمیت دو عامل بعدی به تدریج در حال محو شدن است.

گذشت زمان سبب شد غرب با این واقعیت رو به رو شود که سخنانی که پیشتر از آن به عنوان تهدیدهای ایران یاد می‌شد، ماهیتی تبلیغاتی داشته است. این موضوع صحت دارد زیرا عربستان -که هم پیمان راهبردی آمریکاست- به صورت رسمی یا غیر رسمی بیشتر از ایران به آمریکا ضربه زده است.

این روزها، گزارش‌هایی در آمریکا منتشر می‌شود که نشان می‌دهد شاهزاده‌های بلندپایه آل سعود علاوه بر اتباع سعودی، در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر دست داشته‌اند.

حمایت نامحدود عربستان سعودی از گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا – که هم اکنون زمینه را نه تنها در خاورمیانه بلکه در کشورهای غربی برای فعالیت‌های آنها هموار کرده است – تنها یک شعار نیست بلکه یک واقعیت است که اسناد و گزارش‌های زیادی که در این باره وجود دارند، آنها را تأیید می‌کنند.

این موضوعات سبب شده است عربستان سعودی در نظر کشورهای غربی به عنوان یک کشور غیرمسئول جلوه کند که از اصول تعریف شده تبعیت نمی‌کند.

پیشینه سیاه دولت عربستان سعودی در زمینه نقض حقوق بشر در خاک خود و در دیگر کشورها از قبیل یمن -طی تهاجم نظامی کنونی علیه مردم این کشور- را نیز باید به این فهرست اضافه کرد. این تحول موضوع بحث‌ها در غرب و به صورتی خاص در آمریکا قرار دارد.

در همین حال، کاهش تدریجی اتکای آمریکا به نفت عربستان سعودی از یک سو، و از بین رفتن جایگاه عربستان سعودی در بازار جهانی نفت -که اخیرا و به سبب شکست نشست قطر آشکار شده است- از سوی دیگر، سبب شد اساس ائتلاف بین آمریکا و عربستان سعودی کمرنگ شود.

با آن که سعودی‌ها روند انتقاد از کاخ سفید را از زمان تهاجم آمریکا به عراق تحت ریاست جمهوری جورج بوش آغاز کردند، اما روابط بین ریاض و واشنگتن تحت ریاست جمهوری باراک اوباما بیش از پیش تیره شد و تنش ها بین دو طرف در سطحی بی سابقه افزایش یافت.

سیاست آمریکا در قبال انقلاب‌ها در جهان عرب یک موضوع دیگر بود که با نارضایتی سعودی ها همراه شد. سعودی ها، آمریکا را به بی تفاوتی و انفعال در قبال دولت خود متهم کردند.

در همین حال، سعودی‌ها به صورتی ویژه در ارتباط با سیاست آمریکا در قبال بحران سوریه ابراز خشم و نارضایتی کردند، به ویژه زمانی که واشنگتن از انجام حمله نظامی علیه دمشق خودداری کرد.

از سوی دیگر، توافق هسته‌ای ایران -که سعودی‌ها بر این باورند سبب افزایش قدرت مانور جمهوری اسلامی در منطقه می‌شود – یک موضوع دیگر بود که سبب افزایش تنش ها بین عربستان سعودی و ریاض شد.

اما مصاحبه اخیر باراک اوباما با نشریه آتلانتیک نشان دهنده رویکرد جدید آمریکا در قبال عربستان سعودی و عمق اختلافات بین دو کشور بود . این مصاحبه سبب شد مقامات عربستان سعودی بیش از پیش خشمگین شوند.

اوباما طی این مصاحبه خاطرنشان کرد آمریکا هم پیمانانی فرصت طلب هم در منطقه خلیج فارس و هم اروپا دارد خواهان کشیده شدن پای آمریکا به درگیری هایی دارند که هیچ ارتباطی با منافع آمریکا در پی ندارند.

البته، مقامات عربستان سعودی اتهام فرصت طلب بودن و همچنین اتکای بیش از اندازه به قدرت نظامی آمریکا را رد کرده اند.

اوباما همچنین گفت عربستان سعودی باید همکاری و شراکت را با ایران در منطقه مد نظر قرار دهد. اوباما حتی طی حضور اخیر خود در نشست شورای همکاری خلیج (فارس)، درباره وقوع جنگی احتمالی با ایران هشدار داد.

شاید برخی افراد بر این باور باشند که تنش در روابط عربستان سعودی و آمریکا به رویکرد دولت اوباما مربوط می شود و پس از تغییر رئیس جمهور در آمریکا طی چند ماه آتی، اوضاع بار دیگر به حالت عادی باز خواهد گشت. اما به نظر نمی رسد چنین اتفاقی رخ دهد.

همان گونه که پیشتر اعلام شد، تغییر در رویکرد غرب، در مجموع و در رویکرد آمریکا به صورتی خاص در قبال عربستان سعودی بر اساس دلایل منطقی و ساختاری بودند و حتی با تغییر دولت در آمریکا در این رویکرد تغییری ایجاد نخواهد شد.

هم اکنون، حتی دونالد ترامپ، نامزد پیشروی جمهوری خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا -که برخی بر این باورند روابط بهتری با عربستان سعودی دارد- سخنانی در انتقاد از عربستان سعودی مطرح کرده و حتی ممکن است تندتر از سخنان اوباما باشد.

او در مصاحبه اخیر خود با روزنامه نیویورک تایمز، تهدید کرد اگر به عنوان رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شود، و عربستان سعودی در جنگ علیه گروه تروریستی داعش مشارکت نداشته باشد، این احتمال وجود دارد که او واردات نفت را از عربستان متوقف کند. ترامپ اعلام کرد درباره «سوء استفاده» شرکا و هم پیمانان آمریکا از واشنگتن نگران است.

از سوی دیگر، قانون گذاران جمهوری خواه و دموکرات در تدوین لایحه ای مشارکت دارند که به خانواده های قربانیان حادثه یازده سپتامبر اجازه می دهد دولت عربستان سعودی را به سبب دست داشتن احتمالی در این حملات تحت پیگرد قرار دهند.

با این همه، به نظر می‌رسد، روابط بین آمریکا و عربستان سعودی به طور کلی تغییر یافته است و دلیل این موضوع تنها به رویکردهای یکی از دو جناح در آمریکا مربوط نمی شود. از این رو، می توان ادعا کرد روابط بین آمریکا و عربستان سعودی در حال حاضر شکل جدیدی به خود می گیرد.

انتهای پیام/*

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبرگزاری مردم در تلگرام شوید.
نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها