لطفاً کمی صبر کنید...

ژرارد آروئاد سفیر فرانسه در آمریکا میگوید :

تحریم ها / چرا ایران باید پایبند برجام باشد ؟

شناسه خبر: 74772 سرویس:

در روز جمعه سفیر فرانسه در آمریکا در حساب کاربری اش در شبکه اجتماعی توئیتر نوشتند : اگر ایران از منفعت و برتری رفع تحریم‌ها در برجام برخوردار نشود ، دلیل پایبند بودنش به این توافق چه چیز می تواند باشد ؟

ژرارد آروئاد سفیر فرانسه در آمریکا روز جمعه از پایبند  بودن  افراطی بانک‌ها به قوانین آمریکا و دوری  از مبادله با ایران انتقاد کرد.

ایشان در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت : توافق هسته ‌ای ، تنها به موضوع هسته ‌ای مربوط می‌شود . تا زمانی که ایرانی‌های مسلمان ، تعهداتشان را اجرا کنند ، ما هم باید به وعده‌هایمان جامه ی عمل بپوشانیم .

آروئاد نوشت : ( اگر ایران از منفعت رفع تحریم‌ها در برجام برخوردار نشود ، دلیل پایبند بودنش به این توافق چیست ؟ )

سفیر فرانسه در آمریکا علاوه بر این خاطرنشان کرد : ( باید یکی را برگزید ؛ توافق یا عدم توافق ؛ بهای حالت دوم، از بین رفتن تحریم‌ها می باشد ) .

ژرارد  علاوه بر خود داری  بانک‌های اروپایی از مبادله با ایران به دلیل تراس از نقض تحریم‌های امریکا هم نوشت که ( پایبندی افراطی بانک‌ها ، (وعده) از بین بردن تحریم‌ها را تا اندازه زیادی از محتوا خالی کرده است.)

ایشان این بیانات و گفته ها در پاسخ به (جفری گلدبرگ (، خبرنگار نزدیک به رژیم صهیونیستی نوشت که روز جمعه در حساب کاربری‌اش درشبکه ی اجتماعی  توئیتر مقاله‌ای کوبنده و صریح علیه برجام در وال‌استریت‌ژورنال را به اشتراک گذاشتند .

)گلدبرگ) در پاسخ به سفیر فرانسوی نوشت : (چرا باید آمریکا به رونق گرفتن ایران که حامی تروریسم است ، کمک کند ؟ اگر ایرانی‌ها می‌خواهند به بانک‌های اروپایی کمک کنند تا آزمایش‌های موشکی را متوقف کنند .)

کری، در روز  پنجشنبه با مدیران ارشد هشت بانک بزرگ اروپایی در لندن ، پایتخت انگلیس نشستی داشتند و گفتند . ( بانک ها احتیاط لازم را در کار خود دارند و آشنا به این مطلب هستند که با چه افرادی مبادله کنند بصورت قانونی عمل کرده و با موارد غیر مشخص و نامناسب رو به رو نخواهند شد .)

مقام‌های بانک‌های اروپایی بعد از نشست در روز پنجشنبه با جان کری ، وزیر خارجه آمریکا گفته‌اند اظهارات وی آنها را درباره از سرگیری مبادله با ایران قانع نکرده است .

شرکت های خارجی ، دولت ها ، بانک ها خواهان نوشته ای به صورت کتبی از وزارت خزانه داری آمریکا هستند .

به عبارتی اساساً ضمانتی مبنی بر عدم مواجه شدن با تحریم‌های آمریکا  هستند .

اما واشنگتن علاقه ای به انجام دادن این کار ندارد  به این دلیل که نمی خواهد طوری به چشم بیاید که در زمینه جریمه های قطعی درمورد رفتار های غیر هستی ای نرمیشی خرج میدهد .

با وجود این که  پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ شرکت‌های اروپایی برای برگشتن به بازار مساعد ایران آمادگی خودشان را اعلام کرده‌اند ، اکراه بانک‌های اروپایی از انجام تراکنش‌های بانکی مربوط به قراردادهای این شرکت‌ها به مانعی عمده برای سرمایه‌گذاری آنها در ایران مبدل شده است.

 

جریمه‌های زیادی کشور آمریکا در سال‌های گذشته به بهانه از بین رفتم تحریم‌های ایران علیه بانک‌های بین‌المللی پرداخت کرده است که این موجب شده است که این بانک‌ها از انجام هر تراکنش مربوط به ایران ترس داشته باشند ؛ این علت باعث میشود که به نوبه خود موجب محدود شدن گزینه‌های مالی برای شرکت‌های اروپایی خواستار تجارت با ایران می‌شود.

 

انتهای پیام/*

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال خبرگزاری مردم در تلگرام شوید.
نظرات
در پاسخ نظر
برگزیده
پربیننده‌ترین‌ها